
Както всички знаем маркетинга чрез съдържание (content marketing) доста нашумя напоследък в SEO средите, основно заради наказанията от Панди и Пингвини.
SEO оптимизаторите започнаха да търсят по-„натурални“ начини за набавяне на връзки и социални сигнали към сайтовете, по които работят, и така на преден план излезе контент маркетинга – безплатно предоставяне на полезна информация, инфографики, проучвания и др.
Има и друга форма на маркетинга чрез съдържание и това е гост блогване.
Как да използваме Гост блогването за да извлечем максимална полза, без да се превръщаме в спамъри
Създаването на уникално и полезно съдържание само по себе си не е достатъчно. Публикуването му в сайт не означава, че то ще се класира добре в търсачките.
Според едно от последните изявления на Matt Cutts връзките остават най-ефективния начин за позициониране в Гугъл. А гост блогването е един от най-добрите начини да си набавите връзки, стига да го правите по правилния начин.
А кой е той?
Ето какво е виждането на Гугъл за публикуване на статии от гост автори:
В действителност от Google ще продължат да се опитват да намалят спама, и това включва сайтове, които са направени с единствената цел да публикуват статии от гост автори срещу пари. Това не означава, че гест блогинга умира. Също както при линк билдинга и тук има правилни и грешни подходи.
Ако изберете правилния подход, това може да ви донесе споделяния в социалните мрежи, трафик към сайта ви и дори може да получите линкове.
В следващите редове ще видите основните стъпки за успешно гост блогване, които използваме в Devseon, и които ни носят успех в процеса на seo оптимизация.
Избор на правилния сайт за вашата гост статия
Обърнете внимание на три основни неща:
1. Релевантност. Тематиката на сайта, в който искате да публикувате свързана ли е с вашата ниша? Понякога е трудно да намерите сайт с абсолютно същата тематика, особено на българския пазар. Тогава може да търсите по-общо. Например вместо да ограничавате търсенето до сайтове, които пишат само за дограма, може да пробвате да намерите такива за строителство, за дома и др.
2. Доверие. Вдъхва ли ви доверие информацията, която е публикувана в сайта? Погледнете първите три-четири публикации. Достатъчно подробни и полезни ли са? Свързани ли са с тематиката на сайта или са на абсолютно различни теми? Има ли активност – коментари, социални споделяния? Ако отговора на въпросите е „не“, то по-добре преминете на следващия сайт.
3. Индексиране. Разберете дали Гугъл „харесва“ сайта и колко често го посещава. Това може да стане като проверите дали последните няколко статии са инедксирани. Едва ли искате да публикувате статия и тя да се индексира след два-три месеца.
Намиране на целеви сайтове
Най-лесния начин за намирането на целеви сайтове за гост блогинг е чрез използването на следните заявки за търсене в Гугъл:
• „write for us“ + Keyword
• Keyword „submit a guest post“
• Keyword „guest post“
• Keyword „guest post by“
• Keyword „accepting guest posts“
• Keyword „guest post guidelines“
• „become * author“ + Keyword
Само трябва да замените „keyword” с вашата ниша.
Друг вариант е да използвате инструмента на Buzzstream, който генерира автоматично заявки за търсене.
Ако търсите български сайтове, заявките, които може да ползвате са:
• стани автор + ключова дума
• ключова дума „публикувай статия“
• ключова дума „гост-автор“
• ключова дума „гост статия“
Също така може да опитате и с някои от инструментите за социални медии или търсене в Google+:
Не забравяйте, че преди да добавите даден сайт към списъка с целеви сайтове, той трябва да отговаря на критериите, изброени по-горе.
Как да напишете перфектната гост статия?
Преди да започнете да пишете, потърсете добре в сайта който сте избрали за инструкции към гост авторите. Някои сайтове имат изисквания за брой думи, брой линкове, които можете да включите и др.
Отделете повече внимание на заглавието. Написването на заглавие, което да накара хората да кликнат и да започнат да четат статията, не е лесна задача. Можете да вземете за пример жълтите издания. Определено са добри в създаването на грабващи вниманието заглавия.
Картинки. Съдържание с добре подбрани и тематични картинки може да получи до 94% повече преглеждания от такова без.
Размера има значение. По-дългите и подробни статии получават повече харесвания във Facebook и споделяния в Туитър. Също така имат по-голям шанс да се класират добре в Гугъл.
Съдържанието има значение. Списъците (например топ 10 супер храни) все още вършат работа. Ако добавите картинки и видео, статията може да се превърне в същински магнит за линкове.
Бонус за блогъра. Ако имате технически познания можете да спестите малко време на човека отсреща като оформите статията в HTML формат. Така тя ще е готова за директно публикуване и ще сте сигурни, че линковете ви изглеждат точно така както искате.
Още линкове. Можете да включите линкове към други ваши гост статии, а в биографията под статията можете да добавите профилите си в социалните мрежи – LinkedIn, Google+, Twitter, Facebook.
Изпращане на предложението за гост авторство
След като вече имате списък със сайтове, в които искате да публикувате и имате готови статии, е време да се свържете с техните собственици.
Ето и някои ключови неща, които да включите в имейл съобщението:
1. Тема на съобщението според изискванията на сайта за изпращане на гост статия. Ако липсват специални изисквания можете да се обърнете лично към блогъра и да го поздравите за някоя от последните му статии. Например: „Здравей Петя – много ми хареса рецептата ти за домашна баница“.
2. Спечелете доверието им. Представете се. Кажете им кой сайт представлявате.
3. Покажете, че ви пука. Споделете какво ви харесва и какво не в техния сайт.
4. Дайте им основателна причина да приемат вашата гост статия. Ако сте експерт в дадена област, читателите им могат да са заинтересовани от това, което имате да кажете.
5. Бъдете лесно достъпни. Дайте им няколко варианта за контакт – Skype, телефон, имейл адрес.
Ето как би изглеждало на практика такова съобщение:
„Здравей Петя, Надявам се, че блога ти за рецепти се развива добре. Следя статусите ти в Twitter и Facebook и наистина спечели симпатиите ми. Аз съм Михаела и съм собственик на сайта receptitenamisha.bg. Прекарвам голяма част от времето си в кухнята за да създавам перфектни ястия. Забелязах, че си търсиш гост автори и си помислих, че мога да ти помогна като напиша статия. Последната ми се прие доста добре. Заглавието е „Как да си приготвим здравословна и вкусна храна“, а дължината е 1250 думи. Надявам се да ти хареса. Можеш да ме потърсиш по всяко време на имейл: receptimisha@abv.bg, skype: mishabg или телефон 0889 999 399. Очаквам мнението ти. Поздрави, Миша,
Прикачила съм я в текстов файл.
receptitenamisha.com”
Ако до седмица две не получите отговор, може да изпратите напомнящо съобщение. Ако пък ви откажат, просто преминете на следващия целеви сайт от списъка.
Добре е да си водите статистика, като може да използвате съвсем обикновена таблица в Ексел, която да съдържа следните полета – Целеви сайт, Заглавие на статията, Дата на изпращане, Отговор – да, не, Публикувана – да, не.
Много сайтове използват гост блогване като основна техника за линк билдинг и имат доста добри резултати. Вие също може да се възползвате стига да приложите наученото от статията.
Не пропускайте да споделите мнението си в коментарите и да използвате социалните бутони!
Още по темата:
Светослав Стоянов
Latest posts by Светослав Стоянов (see all)
- Места за посещение в Родопите - август 25, 2020
- Вижте обновения сайт на списание „Органично“ - юни 6, 2014
- Продуктите на Shock Doctor вече и на българския пазар! - февруари 20, 2014